Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Barevný boloňský psík - o plemeni

   Záměr chovat barevné boloňské psíky vznikl v roce 1990 u skupiny chovatelů z Klubu chovatelů bišonků. K chovu byl použit barevný pes (tricolor) dovezený z Ruska - Dendi, který kryl bílé fenky boloňáčků, u kterých se vyskytla přemíra pigmentu. První chovatelka byla paní Vladimíra Kohútová. V roce 2003 se pro rozšíření linií přistoupilo k tomu, že se do chovu přidali importy z Ruska a Německa. Chovatelská základna se rozrostla a obliba nového plemene začala vzrůstat.

    Russkaja cvetnaja bolonka se v Rusku chová už asi 100 let. Toto plemeno vzniklo z francouzského plemene bichon frisé, které se do Ruska dostávalo jako dárky pro ruské šlechtičny. Na jeho vzniku se pravděpodobně podílel miniaturní pudl, lhasa apso, boloňský psík, maltézáček, šicu a možná i pekinéz. Russkaja cvetnaja bolonka je malý, přívětivý pejsek s delší srstí i na hlavě, která umožňuje dávat mašličku (s culíkem a mašličkou se také posuzují i na výstavách). Srst je hedvábná a po celém těle stejně dlouhá. Výška 18 - 25 cm, hmotnost do 4 kg. Kromě bílé barvy jsou povoleny všechny barvy a barevné kombinace (nežádoucí, ale povolená je přítomnost bílých skvrn na hrudi a nohách).

   Německý chov je založený na importech z Ruska. Existují dvě plemena - bolonka cvetnaja a německá bolonka, která má výšku  20 - 24 cm a může mít jakýkoliv podíl bílé barvy. Všechny chovy se snaží o uznání plemene u FCI.

   Český chov se snaží zachovat exteriér i povahu bílého boloňského psíka a staví na odlišnosti pouze v barvě, která může být jakákoliv, kromě čistě bílé. Povahově jsou to antidepresivní pejsci, kteří jsou temperamentní a nezkazí žádnou legraci. Jsou mazliví a roztomilí. Rádi cestují. Jsou vhodní do rodin s většími dětmi i pro starší majitele.

   Barevný boloňský psík se hodí pouze do bytu. Srst bez podsady samovolně nelíná, odstraňuje se průběžně při česání a kartáčování.